Ruský sjednocený svaz evangelikálních křesťanů (letničních) (ROSCHVE) nebude nijak reagovat na výzvu ukrajinských protestantských organizací, aby odsoudil ruskou speciální operaci a "kál se" za předchozí "militantní" prohlášení ROSCHVE. Prohlášení ukrajinských souvěrců bylo učiněno v duchu rusofobie, která se šíří po celém světě, řekl ve čtvrtek agentuře TASS hlavní biskup ROSCHVE Sergej Rjachovskij.

Vojtěcha Procházku čekal skvělý den.

Z postele výjimečně vstával s úsměvem. Do ranního přídělu sójové kávy si spokojeně přidal dvě kostky cukru, i když tím přetáhl svůj denní nutriční příděl sacharidů. SmartWatcher™ na pravém zápěstí ho na porušení poslední vyhlášky Ministerstva Covidu ihned upozornil a strhl mu jeden kredit, ale Vojtěch se tím nenechal rozházet. Jeden kredit ho nezabije, dnešek bude skvělý! Rychle zhltnul kaši ze sarančat od své oblíbené značky EmezonFood™, vyčistil si zuby pastou Black Princess™, oblékl se do standardizované kombinézy v duhových barvách s nápisem „Islam is Peace“ a vyrazil ven. Bez respirátoru!

Boj s dezinformacemi. Fialova vláda namísto slibovaného šetření zřizuje nové pozice pro boj s dezinformacemi - zákon pro vypínání webů by měl být připraven do konce června 2022, je možné, že se zákonem zakotvené cenzury brzy dočkáme.

- podle vládního zmocněnce Klímy již prezidentské volby v ČR v roce 2013 ovlivnilo Rusko prostřednictvím sociálních sítí - takže pokud jste v roce 2013 hlasovali pro Miloše Zemana, pak vaši ruku nevedl vlastní rozum, ale ruský trol.

Pojem „groupthink“ (skupinové myšlení) vymyslel George Orwell pro svůj dystopický román 1984, publikovaný poprvé roku 1949. O několik let později se již tímto pojmem v klinické praxi popisoval běžný psychologický jev.

Jde o to, že lidé mají sklon přizpůsobovat své vlastní myšlení podle lidí kolem sebe, a přitom se domnívat, že uvažují nezávisle. Tlak vrstevníků je přinejmenším důležitým prvkem skupinového myšlení. S úspěšnou propagandou mohou zlí aktéři skupinové myšlení využívat jako metodu k ovládání společnosti. Přesně to se děje v Orwellově románu. ...

Společnost se postupně rozděluje na antagonistické skupiny, z nichž každou spojuje společná nenávist k té druhé. Když se jedna skupina stane větší než druhá, její nenávist k ní úměrně s její zvyšující se nadřazeností narůstá, místo aby se snižovala. Když větší skupina zahrnuje téměř celou společnost, stává se davem a usiluje o vyhlazení menší skupiny nebo v některých případech jednotlivce – obětního beránka, na něhož směruje veškeré své nepřátelství. ...

Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, naši přední odborníci na plynárenství, byli hosty v pořadu Xaver Live (24.4.2022). Česká republika je z 98% závislá na plynu z Ruska. Zkapalněný plyn nemůže být náhradnou, není možné zásadně navýšit produkci LNG, ani na to nejsou dopravní kapacity. Vláda byla již před půl rokem upozorněna, že je potřeba uzavřít dlouhodobý kontrakt na dodávky plynu za výhodnější cenu (je více možností, s kým takový kontrakt uzavřít, přestože jde ve všech variantách o ruský plyn). Protože kontrakt uzavřen nebyl, nakupujeme plyn na burze, kde je jeho cena nesmyslně vysoká (zejména proto, že Rusko přestalo plyn na burze prodávat). Pokud by kontrakt byl uzavřen, mohli jsme za poslední půlrok ušetřit přes 100 miliard korun. Asurdně vzrostla i cena elektřiny, kterou nakupujeme také na burze v zahraničí, přestože se všechna elekřina - která se v ČR spotřebovává - vyrábí u nás doma.

Ve válce na Ukrajině dochází zřejmě k definitivnímu zvratu. Devadesáti tisícová intervenční armáda Ruska obsazuje pomalu ale jistě další a další území v Doněcké a Luhanské oblasti. (Proti nim stojí cca 500 tisíc ukrajinských vojáků, a to jak profesionálních, tak těch mobilizovaných). Ruská armáda se zřejmě chce dostat až za administrativní hranice těchto oblastí, kde je soustředěno především ruské či ruskojazyčné obyvatelstvo. Je otázka, jestli toto byl hlavní cíl válečné operace na počátku operace, ale v každém případě je to v tuto chvíli reálný cíl.

7. dubna 2022 přinesl turecký list Aydinlik článek Tevfika Kadana o událostech v Buči. Mimo jiné se v něm říká:

... 29. března 2022 proběhlo v Istanbulu důležité jednání delegací Ruska a Ukrajiny. Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşogla bylo v těchto rozhovorech poprvé dosaženo pokroku. Bezprostředně po schůzce se Rusko rozhodlo stáhnout jednotky z některých regionů. Jedním z nich bylo město Buča v okolí Kyjeva. 30. března ruští vojáci Buču opustili. 31. března to potvrdil starosta Buči. Poté do města vstoupila ukrajinská armáda. Až do 3. dubna město žádné zprávy o mrtvolách v ulicích nezveřejnilo. 3. dubna se však začalo tvrdit, že ulice města jsou plné mrtvol civilistů a že byly nalezeny hromadné hroby...

František Engel je farářem v obci Vyšné Nemecké, což je jeden z hraničních přechodů mezi Slovenskem a Ukrajinou. V pátek 25.3.2022 mimo jiné řekl:

Válka trvá už měsíc. Nadšení pomáhat, které mnozí měli, už vyprchává. Teď přichází ta těžší část, kdy nebudeme bojovat jen s chudobou, ale kdy bojujeme i se zlým duchem, který se bude snažit rozsévat nepokoj. A při této modlitbě se budeme modlit, abychom tento nepokoj zlomili. Ne ve svém jménu, ale ve jménu Ježíš …. se budeme modlit za pokoj. Dnes (25.3.) slavíme zvláštní svátek. Maria, obyčejná dívka, kterou si vybírá Bůh. První „ne“, které zaznělo z úst Evy, přivedlo člověka do problémů. A dnes, v tento svátek, zaznívá „ano, ať se stane Tvá vůle“. Maria říká: „já tomu nerozumím“, ale řekne „ano“. A přichází spása – Bůh vstupuje na tento svět, aby nám otevřel nebeské království. Ze všech stran slyšíme mnoho negativních informací. Ale proti tomu všemu je tady jedna veliká zpráva: Bůh se stává člověkem, když si vybírá obyčejnou dívku, a skrze ni jde spasit svět ….

Na pozadí vojenské operace na Ukrajině se prudce zvýšila aktivita "církevní diplomacie". Patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill jednal s papežem Františkem a arcibiskupem z Canterbury. Náboženští představitelé "vyjádřili naději, že spravedlivého míru bude dosaženo co nejdříve". Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že oceňuje "nabídky vatikánských partnerů zprostředkovat v jakémkoli formátu dialog mezi Ruskem a ukrajinskými orgány".

Patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill minulou středu prostřednictvím videokonference "podrobně diskutoval o situaci na ukrajinském území" s papežem Františkem. Ruská pravoslavná církev oznámila, že "zvláštní pozornost byla věnována humanitárním aspektům současné krize a opatřením Ruské pravoslavné církve a Římskokatolické církve k překonání jejích důsledků.

Zaměstnanci dobročinného fondu „Doba dobra“ (Penza) se podílejí na třech charitativních projektech na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, Doněcké a Luhanské lidové republiky (LDNR). Dobrodincům se zatím podařilo shromáždit 200 kg oblečení pro lidi, kteří do regionu přicházejí. Podle údajů GTRK Penza dorazilo do Penzské oblasti 737 uprchlíků. V sanatoriu Berezovaja rošča, kde byli někteří z nich ubytováni, dostali od dobročinné nadace „Doba dobra“ lůžkoviny, potraviny, věci osobní hygieny a psací potřeby.

Dobrovolníci se také podíleli na sbírce humanitární pomoci v rámci kampaně "Nikdo nezůstane pozadu", která bude zaslána lidem žijícím v zemích vnitřně vysídlených a na Ukrajině. Akci uspořádala penzská pobočka Ruské geografické společnosti. V nákupním komplexu „Krasnyje Cholmy“ je denně otevřeno sběrné místo kampaně „Nikdo nezůstane pozadu," - uvedli zástupci nadace.

... satanova moc smrti, nenávisti a strachu zachvátila zem, proto se obraťte k Bohu, v modlitbě a postu, za všechny ty, kdo jsou pošlapáváni a zapomenutí v tomto světě bez Boha ... ano, satan roste, celé jeho království, ale proto se modlete ... když Boha chválíme, mobilizují se v nebi všichni andělé, aby vybojovali ten duchovní boj, aby znovu potvrdili že tady už je vítěz a že to, co se stane v duchovním světě, to se promítne jako realita do tohoto našeho světa. Když my zde Boha chválíme, v duchovním světě se odehrává krutý a těžký, ale vítězný boj.

Obě strany (Ukrajina a Západ i Rusko) bojují také propagandisticky. To znamená zamlžují, zveličují a podsouvají falešné informace. Při velmi mnoha zprávách si člověk nemůže být jistý, zda jsou pravdivé nebo ne.

Jak se v té spleti tedy vyznat?

Logika

Pokud vidíme zprávu, že Rusové tanky ostřelují „bloky jaderné elektrárny“ okamžitě to zní bizarně. Jsou sebevrahové? Nevědí, že ty budovy před nimi jsou největší jaderná elektrárna v Evropě? Namísto šíření videa ukrajinského prezidenta, který toto emocionálně křičí, je třeba být zdrženlivý. (Při této zprávě i západní média po pár hodinách začala uvádět, že to, co hořelo, byla malá budova mimo areál samotné elektrárny. Jinak přesně nevíme, co se stalo, Rusové hovoří o přestřelce s diverzanty, jestli je to pravda, neznámo, ale původní zprávy o vážném nebezpečí rychle vyprchaly.)

Poté, co nás v pátek 25. února vláda, ministerstvo vnitra a tajná policie odstřihly z internetového prostoru, jsme se na něj vzápětí vrátili s adresou www.protiproud.info. Po několika hodinách však následoval obří „hackerský“ útok na naše servery, který nás opět vyřadil z provozu. ...

Zákaz zprvu „jen“ osmi nezávislých webů (později přibyly další jako Nová republika atd., dnes už je jich 29) byl lakmusovým papírkem, pokusným balónkem, jak tento brutální a již zcela otevřený cenzorský zásah přijme česká veřejnost. No – nic moc. Dokonce i někteří mainstreamoví vládní propagandisté byli zprvu překvapeni, a vyjadřovali určité pochybnosti, jestli jde o tu nejlepší cestu, jak se vypořádat po bolševicku s názorovou opozicí. Teď už mlčí. Ne všichni, ale většina.

Mexiko nebude uplatňovat žádná ekonomická opatření proti společnostem ani omezovat svobodu projevu v žádné otázce, včetně konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, prohlásil prezident Andrés Manuel López Obrador (1.3.2022). Zdůraznil, že má zájem udržovat dobré vztahy se všemi vládami světa, "aby mohl jednat s oběma stranami konfliktu".

Prezident se k této otázce znovu vyjádřil včera na konferenci v Národním paláci, kde vyjádřil svůj nesouhlas s cenzurou médií a poukázal na rozhodnutí evropských zemí zablokovat práci zpravodajské agentury Sputnik a RT. "Musíme prosazovat svobodu," řekl.

V Mexiku je to jinak, dodal, "lidé demonstrují, vyjadřují se otevřeně a budou v tom pokračovat, nikdy nikoho nebudeme cenzurovat. Je to země plné svobody a bude tomu tak i nadále. ...