Obě strany (Ukrajina a Západ i Rusko) bojují také propagandisticky. To znamená zamlžují, zveličují a podsouvají falešné informace. Při velmi mnoha zprávách si člověk nemůže být jistý, zda jsou pravdivé nebo ne.

Jak se v té spleti tedy vyznat?

Logika

Pokud vidíme zprávu, že Rusové tanky ostřelují „bloky jaderné elektrárny“ okamžitě to zní bizarně. Jsou sebevrahové? Nevědí, že ty budovy před nimi jsou největší jaderná elektrárna v Evropě? Namísto šíření videa ukrajinského prezidenta, který toto emocionálně křičí, je třeba být zdrženlivý. (Při této zprávě i západní média po pár hodinách začala uvádět, že to, co hořelo, byla malá budova mimo areál samotné elektrárny. Jinak přesně nevíme, co se stalo, Rusové hovoří o přestřelce s diverzanty, jestli je to pravda, neznámo, ale původní zprávy o vážném nebezpečí rychle vyprchaly.)

Obě strany budou zdůrazňovat svou sílu a úspěchy, a opačně u protivníka

Rusové zobrazují zajatce v chatrných uniformách a moderní ruské vybavení. Ukrajinci naopak, ty své dobře živené a v pěkných uniformách, zajatce vypadající bídně. Z toho, že Ukrajinci nebo Rusové ukáží pět zajatců, nevíte, zda se protistrana opravdu ve velkém vzdává. Z toho, že jedni nebo druzí ukáží několik rozbitých tanků nevíte, jestli opravdu slaví na frontě úspěchy nebo ne.

Obě strany se snaží vypadat jako oběť, která musela reagovat

To bylo vidět už na začátku. Ruská televize byla plná zpráv o diverzantech údajně pronikajících na území odtržené části Donbasu a bombardování tohoto území, Ukrajinci naopak. Opět, poměrně zbytečné je spekulovat, která z takových zpráv byla zda je výmysl a která pravda. Není šance se to dozvědět.

Pokud něco vidíme, pozorně si prohlédněte, co to vlastně je

Úplně typický příklad: „tank přejel auto s ukrajinským důchodcem". Takto to podávala celá řada světových médií, přestože už na první pohled nešlo o tank, ale raketový komplex. A pak nastupuje logika: Opravdu by se jen tak osaměle toulal nepřátelským městem? Mnohem pravděpodobnější, že to bylo naopak ukrajinské vozidlo, jehož řidič nezvládl řízení, nebo při řízení došlo k poruše. (Navíc vozidlo nemělo ruský označovací znak.) ...

Obě strany budou zveličovat

Západ a Ukrajina představuje Putina jako člověka, který se zbláznil, nebo alespoň rozhoduje jako odstřižený od života. Nebo jinak zdůrazňují základní narativ, že Rusové jsou prostě expanzivní národ a vede je diktátor s imperiálními ambicemi.

Rusové zase mluví o „ nacistickém režimu" a „denacifikaci", což je zase výhodné pro ně. Je to jednoduché, emotivní slovo, a mimořádně účinné speciálně v ruském kontextu.

Západ tvrdí, že to je nesmyslný narativ, vždyť prezidenta mají Žida a ultranactionalitické strany ve volbách získávají pár procent.

Pravda je někde uprostřed. Ultranacionalisté jsou počtem i sympatiemi relativně malí, ale mimořádně vlivní - vždyť Euromajdan v zásadě vyhráli jejich skupinky, dobře organizované a násilné. Rovněž je pravda, že na Ukrajině poměrně výrazně uctívají památku S. Bandery - člověka, jehož hnutí je zodpovědné za vyvraždění 100 tisíc Poláků, židovské pogromy a mnohé jiné krvavé události. (Mimochodem, mocenské linie se zde všelijak překrývají, například člověk, který financoval Zelenského kampaň, oligarcha Kolomojskij, je sice Žid, ale financoval mimo jiné pověstný batalion Azov, s jeho neonacistickou symbolikou i lidským elementem – minimálně velká část členů jsou nebo byli poměrně otevřeni ultrapravicoví radikálové.) ...

Juraj Draxler je slovenský politolog a vysokoškolský pedagog, od 25. listopadu 2014 do 23. března 2016 působil jako ministr školství Slovenské republiky.

Celý článek zde. Vzhledem k zablokování nepohodlných webů je potřeba upravit soubor hosts (pokud jste to již neudělali dříve):

Windows:
otevřít pomocí Poznámkového bloku (spustit s oprávněním administrátor) soubor:
C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts
a na jeho konec vložit řádek:
78.24.14.63          prvnizpravy.cz www.prvnizpravy.cz
a soubor uložit.

Linux
1. otevřít terminál klávesovou zkratkou: Ctrl+Alt+T
2. zadat příkaz:
sudo nano /etc/hosts
soubor hosts se otevře v textovém editoru
3. nakopírovat na konec souboru řádek:
78.24.14.63       prvnizpravy.cz www.prvnizpravy.cz
4. ukončit editaci: Ctrl+X
5. potvrdit uložení klávesou "A" (nebo "Y" pokud máte systém v angličtině)