Na pozadí vojenské operace na Ukrajině se prudce zvýšila aktivita "církevní diplomacie". Patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill jednal s papežem Františkem a arcibiskupem z Canterbury. Náboženští představitelé "vyjádřili naději, že spravedlivého míru bude dosaženo co nejdříve". Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že oceňuje "nabídky vatikánských partnerů zprostředkovat v jakémkoli formátu dialog mezi Ruskem a ukrajinskými orgány".

Patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill minulou středu prostřednictvím videokonference "podrobně diskutoval o situaci na ukrajinském území" s papežem Františkem. Ruská pravoslavná církev oznámila, že "zvláštní pozornost byla věnována humanitárním aspektům současné krize a opatřením Ruské pravoslavné církve a Římskokatolické církve k překonání jejích důsledků.

Patriarcha a papež "zdůraznili zásadní význam probíhajícího vyjednávacího procesu a vyjádřili naději, že spravedlivého míru bude dosaženo co nejdříve".

Po rozhovoru s papežem se patriarcha Kirill setkal také s představitelem anglikánské církve. "Proběhla podrobná diskuse o kritické situaci na Ukrajině," uvedla Ruská pravoslavná církev v oficiálním prohlášení po rozhovoru s canterburským arcibiskupem Justinem Welbym, "patriarcha podrobně nastínil svůj postoj k událostem od roku 2014". Obě strany se dotkly "humanitárního aspektu krize, který zahrnuje i téma pomoci církve uprchlíkům". Patriarcha a arcibiskup "zdůraznili potřebu co nejdříve dosáhnout trvalého míru založeného na spravedlnosti a dohodli se na pokračování spolupráce".

 

patriarcha kirill online s papezem

Patriarcha Kirill při on-line rozhovoru s papežem Františkem

 

Později primas Ruské pravoslavné církve poznamenal, že "setkání mělo pozitivní význam jak pro zachování dobrých vztahů mezi církvemi, tak i z hlediska formování společného přístupu k situaci na Ukrajině, pokud je to možné".

"Snad nejdůležitějším dojmem, který jsem si odnesl, bylo, že se naši partneři od nás nevzdálili a nestali se našimi nepřáteli, což znamená, že politický kontext z Boží milosti nenarušuje vazby, které jsme vytvořili s našimi bratry, nebo jak se nyní říká, partnery," řekl patriarcha Kyrill. ...

"Čas pro duchovní diplomacii přijde velmi brzy," komentoval pro Kommersant kontakty náboženských představitelů Sergej Rjachovský, předseda Ruského sjednoceného svazu křesťanů evangelické víry (letničních), "chápu, že tento termín se vládním úředníkům příliš nelíbí. Tento čas však přichází a duchovní diplomaté sehrají svou důležitou roli při nastolování míru. To je možná nejdůležitější role náboženství v dnešní době“. Pan Rjachovský ujistil, že je pro to připraven udělat také maximum: "Předpokládám, že nejsem jediný. Jako první by to však měli udělat představitelé ruské pravoslavné církve a katolíci“.

Svatý stolec by se měl stát platformou pro diskusi stran ukrajinského konfliktu, říká předseda Světového svazu starověrců Leonid Sevastjanov. "Řím a Vatikán by se mohly stát novou OSN. Papež není jen hlavou katolíků, je to morální vůdce, který by se mohl stát prostředníkem," řekl Kommersantu.

Je třeba poznamenat, že papež František se snažil situaci řešit nejen církevní cestou, ale také prostřednictvím kontaktů se světskými úřady.

Dva dny po zahájení "zvláštní vojenské operace" proto papež osobně navštívil ruské velvyslanectví u Svatého stolce. "Oceňujeme opakované nabídky našich vatikánských partnerů zprostředkovat v jakémkoli formátu dialog mezi Ruskem a ukrajinskými úřady," uvedl v pátek ředitel prvního evropského odboru ruského ministerstva zahraničí Alexej Paramonov. Upřesnil, že kontakty ministerstva zahraničí s Vatikánem pokračují.

Nárůst mírových iniciativ ze strany náboženských představitelů je způsoben tím, že sekulární diplomacie zatím nepřinesla výsledky, uvedl Roman Lunkin, vedoucí Centra pro studium náboženství a společnosti při Evropském institutu Ruské akademie věd. Byly případy, kdy se vůdci konfesí stali prostředníky mezi stranami, ale k tomu je zapotřebí ukončení ostré fáze konfrontace a příměří," připomíná expert, "zatímco diplomacie během vojenských akcí pomáhá uprchlíkům, usnadňuje výměnu zajatců a obecně vytváří atmosféru, v níž je možný dialog." … Připomeňme, že papež František v neděli po modlitbě Anděl Páně pronesl kázání o situaci na Ukrajině. Papež vyzval všechny představitele mezinárodního společenství, aby se pokusili ukončit nepřátelství a velkoryse přijali uprchlíky. "Vyzývám každé společenství a každého věřícího, aby se v pátek 25. března, na svátek Zvěstování Páně, připojil ke mně a slavnostně zasvětil lidstvo, zejména Rusko a Ukrajinu, Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, aby Ona, Královna míru, vyprosila mír pro celou zemi," uvedla hlava římskokatolické církve.

Pavel Korobov, Kommersant, 21.3.2022, Moskva