Ruský sjednocený svaz evangelikálních křesťanů (letničních) (ROSCHVE) nebude nijak reagovat na výzvu ukrajinských protestantských organizací, aby odsoudil ruskou speciální operaci a "kál se" za předchozí "militantní" prohlášení ROSCHVE. Prohlášení ukrajinských souvěrců bylo učiněno v duchu rusofobie, která se šíří po celém světě, řekl ve čtvrtek agentuře TASS hlavní biskup ROSCHVE Sergej Rjachovskij.

ROSCHVE je největší protestantská unie v Rusku, která sdružuje několik tisíc církví. Již dříve vydali představitelé svazu křesťanských církví na Ukrajině "Slovo života" výzvu, v níž vyzvali ruské církve tohoto hnutí, aby opustily ROSCHVE, a vedení organizace, aby vyjádřilo "jasný postoj" odsuzující kroky Ruska na Ukrajině. Zároveň ukrajinští protestanti vyzvali Rjachovského, aby se "kál" za svůj projev ve Státní dumě 29. března, v němž podle výzvy "jednoznačně vyjádřil podporu válce, motivované křesťanskou láskou".

"Hluboce soucítíme s našimi ukrajinskými bratry, také nás to bolí, cítíme jejich utrpení způsobené určitými politickými tendencemi, které nyní ve světě panují v důsledku globální geopolitiky. Samozřejmě jsem o řešení této situace hovořil s mými kolegy, nadále se za ně modlíme, ale z naší strany nebude žádná reakce, žádná odpověď, nebudeme přilévat olej do ohně," řekl Rjachovskij.

Vysvětlil, že ve Státní dumě sice promluvil, ale hlavním poselstvím jeho projevu bylo, že "nenávist se přemáhá láskou", nikoli že údajně "vyzýval k zabíjení s láskou", jak si to mylně vyložili představitelé Svazu protestantských církví Ukrajiny. Rjachovskij také poznamenal, že ruské církve hnutí Slovo života jsou součástí ROSCHVE již 25 let a budou jí i nadále a že nedojde k žádnému rozkolu mezi protestanty.

"Snaží se po nás požadovat něco, co nikdy neuděláme. Jsme ruští občané a vlastenci. A na rozdíl od našich bratrů na Ukrajině stojíme mimo politiku. Podle evangelického učení se církev neúčastní politiky. Modlíme se za naše vedoucí představitele, za našeho prezidenta, za obyvatele Ruska a Ukrajiny. Věříme, že jednoho dne speciální operace a vojenské akce skončí a my přehodnotíme naše vztahy a budeme nadále sloužit Bohu a lidem našich zemí," řekl ruský protestantský vůdce.

Podle Rjachovského je ostré prohlášení ukrajinských protestantských organizací bohužel v souladu s rusofobií, která se aktivně šíří po celém světě. "Jsme pro ně nyní "toxičtí". „Nedívají se na nás jako na křesťany, souvěrce, ale jako na Rusy. Máme pro to pochopení" - dodal v rozhovoru pro agenturu TASS.

Zdroj zde.

velka konference ROSCHVE 2015 600

Velká konference ROSCHVE v roce 2015