Premiér Orbán vystoupil v červenci v rumunském Băile Tușnad na každoroční konferenci Letní univerzity Tusványos. V této oblasti žije vysoké procento etnických Maďarů. Orbán toto setkání navštěvuje nejméně od roku 2014. Ve svém projevu zaměřeném na budoucnosti se soustředil na domácí i zahraniční záležitosti. ... Orbán apeloval na USA, aby ve vznikajícím multipolárním světovém uspořádání vnímaly Čínu jako světovou mocnost a nestupňovaly již existující napětí. „Strany, které stojí proti sobě, by se navzájem měly uznávat jako sobě rovné,“ řekl.

Orbán také poznamenal, že Evropa ztratila křesťanskou víru. Poukázal na to, že „západní hodnoty“ dnes mají kořeny v „migraci, LGBTQ a válce“.

„V jádru konfliktů mezi Evropskou unií a Maďarskem“ je to, že „Evropská unie odmítá [své] křesťanské dědictví.“. EU „vyrovnává svůj počet obyvatel pomocí migrace a vede LGBTQ ofenzívu proti evropským národům, které mají přátelský postoj k rodině“.

„Evropa dnes vytváří svou vlastní politickou třídu,“ dodal, „která již není zodpovědná a nezastává žádná křesťanská ani demokratická přesvědčení.“ ... Orbán poukázal na dichotomii mezi Maďarskem a jeho sekulárními, liberálními sousedy, kdy připomněl, že jeho ústava vychází z jeho křesťanského dědictví, zatímco ústavy ostatních stojí na představě osamoceného jedince. ...

„Federalisté se nás snaží vytlačit; otevřeně říkají, že v Maďarsku chtějí změnit vládu,“ prohlásil. „Využívají všechny prostředky politické korupce k financování maďarské opozice. Totéž dělají v Polsku a pamatujete si, jak se snažili, aby v Itálii nezvítězila pravice Meloniové? Všechny tyto pokusy selhaly.“ ...

Česká verze článku zde. Celý projev přeložený do angličtiny zde.

 

Viktor Orban July 22 2023 600

Viktor Orbán v Băile Tușnad. Zdroj zde.