Bylo mi 18 let. Dny po 17. listopadu 1989 jsem prožíval na pražských ulicích jako student – byl jsem neskonale šťastný. Takováto euforie prý ale může trvat nanejvýš několik týdnů.

 

Byla Sametová revoluce předem připravena a domluvena? V červenci 1989 jsem byl z Maďarska deportován zpět do ČSSR – za pokus o ilegální překročení Maďarsko – Jugoslávské hranice. Pohraničník mne doprovázel do Zalaegerszegu, dál už jsem pokračoval sám. Do pasu jsem dostal razítko, že mám na rok zakázán vstup do Maďarska a po přechodu hranice jsem měl tuto skutečnost oznámit československým orgánům. S obavami jsem šel přes Dunaj do Komárna. Prvnímu slovenskému pohraničníkovi jsem oznámil, že mám v pase razítko a že se mám hlásit. Ten zavolal svého nadřízeného, který se mi podíval do pasu a řekl: „čo stě chceli, kam stě chceli“? Odpověděl jsem, že jsem chtěl do Jugoslávie.. Příslušník mi řekl něco ve smyslu že to byla hloupost a uzavřel to větou: „Mal ste pol roka počkať“.

Co zůstalo po 25 letech? Svoboda slova? Ano, mohu si psát co chci – alespoň na svém blogu, nebo na nějaké sociální síti. Mohu věřit čemu chci, chodit a jezdit po světě kam chci. Alespoň jako řadový občan. K euforii ale důvody nejsou – a to nejen u nás, ale ani v celé Evropě a Severní Americe. Stačí připomenout třeba odstranění šéfa Mozilly za to, že podpořil tradiční křešťanské názory v otázce práv homosexuálů. Ve Francii policie pokutovala zastánce tradičního modelu rodiny, protože nosili odznak symbolizující rodinu jako muže, ženu a děti; na pokojné demonstraci těchto zastánců tradiční rodiny pak účastníky mlátila pendreky. V Británii je dětem ve školách zakazováno nosit na krku křížek. V Bruselu namísto vánočního stromu dali na náměstí hvězdu, aby si snad někdo nemyslel, že Vánoce jsou křesťanský svátek. A u nás? Premiér Nečas byl odstraněn, jelikož prohlásil, že ruský Atomstroj má na dostavbu Temelína lepší šance, než americký Westinghouse. A z poslední doby – prezident Zeman se stal terčem masívní kritiky médií hlavního proudu ne pro neslušná slova, která použil (a jako prezident by používat bezesporu neměl), ale protože nepapouškuje – pokud jde o Ukrajinu a Rusko – oficiální stanovisko Washingtonu.

Přimlouvala se svatá Anežka za Sametovou revoluci? Určitě se přimlouvala za naši zem, za naši svobodu a za naši víru.

Byl jsem dnes (16.11.2014) na bohoslužbě v jednom pražském evangelikálním sboru. O 17. listopadu 1989 se nemluvilo – jen jeden starší bratr během svého svědectví před shromážděním řekl: „ať už je to dnes jakékoliv, můžeme veřejně hlásat evangelium a mluvit o Ježíši Kristu, aniž bychom se museli bát, že za to budeme nějak pronásledováni“. A to je to nejcennější, co nám 17. listopad 1989 přinesl.