Rada EU 28. května 2020 prodloužila sankce proti Sýrii. Kdo a jak hlasoval za Českou republiku se mi nepodařilo dohledat. V tiskové zprávě Rady se mimo jiné uvádí:

" .... Sankce vůči Sýrii, které jsou v současné době v platnosti, byly zavedeny v roce 2011 v reakci na násilné represe syrského režimu proti civilnímu obyvatelstvu. Jsou namířeny rovněž proti společnostem a podnikatelům, kteří mají prospěch z vazeb na režim a válečnou ekonomiku. Omezující opatření zahrnují mimo jiné zákaz dovozu ropy, omezení určitých investic, zmrazení majetku Syrské centrální banky drženého v EU, omezení vývozu zařízení a technologií, které by mohly být použity k vnitřním represím, jakož i zařízení a technologií pro monitorování nebo odposlechy internetové či telefonní komunikace. ..."

syrske trapistky

Foto: ocso.org

Takovéto sankce ale dopadají především na běžné obyvatelstvo a ne na ty nejbohatší, kteří netrpí ani hladem ani nedostatkem léků. To představitelé EU velmi dobře vědí. Trapistky působící mezi městy Tartous a Homs situaci popisují takto: "Lidé kolem nás umírají hlady a na různé nemoci, nemají přístup k lékům na cukrovku, vysoký krevní tlak, rakovinu nebo srdeční choroby. Lékárny jsou zavřené, nikdo nedodává základní potřeby a farmaceutická produkce je zastavená. Kupní síla syrské liry klesá z hodiny na hodinu...." Cílem sankcí je tedy: "donutit lidi, aby zničili své vládce, chtějí dosáhnout toho, co zbraně nedokázaly. Je však morální užívat utrpení lidí k politickým cílům?" - dodávají řeholnice ze střední Sýrie.

Níže se můžete seznámit s textem dnešního prohlášení Akce D.O.S.T. Hlavní nebezpečí není ani tak v dalším zadlužení ve prospěch zejména jihoevropských států, ale v zavedení nové formy daní, které mají být placeny přímo na účty EU: „Se splácením dluhu mají EU pomoci nové vlastní zdroje unijního rozpočtu, mezi kterými by se měly objevit výnosy ze systému obchodování s emisními povolenkami či z mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích. Ve vzduchu visí také možnost zavedení celoevropské digitální daně, daně z transakcí nadnárodních společností nebo daně z produkce nerecyklovatelných plastů. Zavedení vlastních zdrojů rozpočtu ve svých rezolucích podpořil i Evropský parlament …“ (zdroj zde).

demonstrace 2016 05 14

Demonstrace SPD 14.5.2016. Zdroj zde.

Národní vlády by nad těmito finančními toky neměly už žádnou kontrolu. To by byl rozhodující krok k vytvoření EU jako státu. Pravomoci vlád a parlamentů současných národních států by pak odpovídaly spíše pravomocem krajských úřadů a zastupitelstev.

Sýrie je zemí, kde žili křesťané už v době, kdy ještě ani nebyly sepsány biblické knihy Nového zákona. Téměř každý zná příběh a o obrácení apoštola Pavla (tehdy ještě Saula), když jel do Damašku (Skutky apoštolů, 8. kapitola). Po třech staletích se křesťanství stalo státním náboženstvím Římské říše. Od roku 395 Sýrie patřila pod byzantskou vládu, až do roku 634. Tehdy byla tato provincie dobyta muslimskými Araby. Pod muslimskou vládou se během následujících staletí křesťané postupně stali menšinou. Nicméně menšinou významnou.

easter syria 13 39 1

19.4.2020. Prezident Asad blahopřál představitelům křesťanských církví k Velikonocům. Zdroj zde.

O životě syrských křesťanů v současnosti se lze mnohé dovědět právě v knize „Moje milovaná Sýrie!“ (Karmelitánské nakladatelství, 2017). Kniha je kratičká, jsou to vlastně rozhovory novinářky Charlotte d‘Ornellas s katolickým patriarchou Antiochie Řehořem III. Lahamem. Ten se narodil v Sýrii v křesťanské rodině v roce 1933 a v čele antiochijského patriarchátu stál v letech 2000 – 2017. Pokud si knížku přečtete, otevře se vám nový pohled na Sýrii. To platí pro obě strany dnešní české rozdělené společnosti.

Zpráva o náhlém úmrtí Terezy Spencerové mne zaskočila. Patřil jsem k pravidelným čtenářům jejich "Ranních káviček" na iprima.cz, "Oken" na Parlamentních listech a ještě předtím jsem čítal její články v zahraniční rubrice Literárních novin a na tamním blogu.

tereza spencerova 600

Tereza Spencerová (3.1.1965 – 6.4. 2020). Foto: Hans Štembera

Po vypuknutí občanské války jako první novinářka ze Západu natočila rozhovor s Bášarem Asadem. O několik týdnů později byla na ČT 24 dotázána: "Asad podle Vás není diktátor?". Tereza Spencerová odpověděla: "ano, ale ve srovnání s kým?". Díky ní se český čtenář mohl dozvědět o tom, jak to skutečně v Sýrii vypadá. A nejen v Sýrii, měla ráda celý arabský svět.

V některých případech nám román může povědět o historii více, než odborná publikace. Victor Hugo události let 1789 – 1793 velmi pečlivě studoval. Od svých rodičů znal dobře oba znepřátelené tábory: royalisty i stoupence revoluce. Zatímco jeho otec byl generálem francouzské revoluční armády, jeho matka obdivovala povstalce, kteří ve Vendée bojovali se zbraní v ruce za obnovu monarchie a tradiční křesťanské hodnoty.

poprava Ludvika XVI 600

Poprava Ludvíka XVI. 21. ledna 1793. Zdroj zde.

Rozdělená společnost

Dnes často slyšíme o rozdělené společnosti. V roce 1793 byla Francie rozdělena ještě hlouběji a ostřeji. Revoluce neponechala ze starých hodnot téměř nic. Král, šlechtické tituly, kláštery – to vše bylo odstraněno, král popraven. V řadě klášterů byli v roce 1793 popraveni všichni řeholníci a řeholnice. Církev, jako jeden ze symbolů sterého světa, měla zmizet. Názvy měsíců byly změněny, sedmidenní týden byl prodloužen na desetidenní. Majetek šlechty a klášterů byl zabaven a rozdělen mezi rolníky. Revoluce hledala své nepřátele, a gilotina se téměř nezastavila. V prosinci 1793 vydalo revoluční Direktorium rozkaz vyvraždit ve Vendée obyvatele v 778 farnostech.

Fake news a informační válka, toho je dnes všude plno, a někdy je těžké, dobrat se pravdy o nedávných i dávnějších událostech. Například let MH 370 společnosti Malaysia Airlines. Co se 8. března 2014 stalo nad Indickým oceánem, se možná nikdy nedozvíme.

building 7 study 600 

Zdroj: AE911TRUTH.ORG

Někdy je ale poměrně snadné událost vyhodnotit, a oficiální tvrzení vyvrátit. 11.9. došlo v New Yorku ke zhroucení dvojčat a budovy číslo 7. U dvojčat měl být důvodem kolapsu náraz dvou dopravních letadel, unesených teroristy. Budova č. 7 se měla zřítit v důsledku požáru kancelářského nábytku a dopadu úlomků pocházejících z dvojčat. Pokud se podíváte na záběry hroutící se budovy číslo sedm, snadno dojdete k závěru, že toto není pád v důsledku požáru, ale že se jedná o řízenou demolici. Ostatně, jak vypadá odstřel staveb při demolici si můžete snadno dohledat také.

V současnosti čelíme dvěma hlavním hrozbám. Je to islamizace a prosazování extrémně levicové ideologie prostřednictvím globálních elit.

EP ve STRASBURKU 600

Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku. Foto: Reuters

Islamizace

Petr Hampl ve své přednášce uvádí, že za 1400 let existence islámu mu padlo za oběť 80 milionů hinduistů, 60 milionů křesťanů a 120 milionů černých afričanů. Mezi muslimy je jistě mnoho statečných a čestných lidí. Vzpomínám si na muslima, který se při přepadení autobusu v Keni zastal svých křesťanských spolucestujících a byl za to džihádisty zabit. Statečnost prokázal i současný pakistánský premiér, když nepodlehl nátlaku demonstrujících radikálů, a dovolil křesťance Asia Bibi tajně opustit zemi. Ta byla původně odsouzena k trestu smrti za rouhání.

Adventní doba je přípravou na vánoční svátky, ale také připomínkou toho, že tento svět pomine a že Ježíš Kristus přijde znovu, jako vládce nového nebe a nové země. Jen těžko si ale takovýto konec starého světa a začátek světa nového dokážeme představit.

ctk hirosima 600

Hirošima 1945. Zdroj: ČTK

Přesněji řečeno, konec světa, ve smyslu konce naší civilizace, si lze přestavit poměrně snadno. Mohla by mu předcházet například další velká válka s použitím jaderných zbraní. Západní mainstreamová média i mnozí politici minimálně od roku 2014 podněcují stále větší nenávist vůči Rusku – to je nutný předpoklad pro zahájení útočné války. Další podmínka, tedy že útočník by měl mít trojnásobnou převahu v počtu vojáků, je také splněna (3,5 milionu vojáků NATO proti 850 tisícům na straně Ruska).

Přiznám se, že jsem neměl čas sledovat předvolební kampaň v Brazílii. Až když bylo po volbách, a ČT začala (po vzoru BBC, CNN, NYT, ...) tvrdit, že zvítězil krajně pravicový politik, nedalo mi to, abych se o prezidenta Bolsonara nezačal zajímat. Zkusil jsem mexické noviny La Jornada, tam jsem ale mohl číst jen o vítězství neonacismu v Brazílii - od levicového deníku se to asi dalo čekat. Protože mám švagrovou v Brazílii, mohl jsem své dotazy posílat přímo na místo.

Prezident Jair Bolsonaro

Brazílie nade vše, Bůh nade všechny. Jair Bolsonaro.

Sedmnáct let je dlouhá doba a dnešní mladá generace už většinou neví, co se tehdy stalo. Útok na oba mrakodrapy v New Yorku byl označen za akt, který odpovídá vyhlášení války. USA válkami odpověděly – v Afganistánu a hned poté v Iráku (2003).

Hroutící se budova č. 7., 11.9.2001

V roce 2011 zaútočily (spolu s Británií, Francií a dalšími státy NATO) na Libyi, aby svrhly vládu Muammara Kaddáfího. Občanská válka v Libyi trvá od svržení Kaddáfího dodnes. Další na řadě byla Sýrie, kde USA usilovaly o odstranění prezidenta Asada. Všechny tyto operace by pravděpodobně nebylo možné provést, pokud by jim nepředcházely události 11.9.2001.

Když mi bylo osmnáct, chtěl jsem odejít do Kolumbie. Vždy mne fascinovala města ležící vysoko kolumbijských horách. Tam se ale děj románu, jehož autorem je Gabriel García Márquez, neodehrává. Když se podíváte na mapu Kolumbie, na severovýchodě objevíte bažiny – a to je místo, kde se mělo nacházet městečko Macondo, do něhož se během četby Sta roků samoty přenesete. Ostatně nedaleko odtud se Márquez narodil a vyrůstal.

Dnešní Rihoacha. Odtud vyšli románoví hrdinové a založili Macondo. Foto: eltiempo.com

V románu se mísí realita s fantazií. Macondo zakládá spolu s několika druhy a jejich rodinami José Arcadio Buendía, je to někdy po roce 1830, kdy už je Kolumbie (Nová Granada) samostatná. On, jeho manželka, synové, dcery, vnuci a pravnuci jsou pak hlavními hrdiny. Osada je nejprve zcela odříznutá od okolního světa, čas od času přijíždějí kočující cikáni, a ukazují osadníkům novinky jako magnet nebo dalekohled. Dokáží vyrobit led, za poplatek vozí zájemce na létajícím koberci. Když po mnoha desítkách let přijede kdosi s horkovzdušným balónem, nikoho to příliš nezaujme, protože mnozí se vznesli už dříve na létajícím koberci. Není zde soudce, starosta ani farář. Manželka José Arcadia však jednou objeví cestu přes bažiny do blízkých vesnic a vše se začíná měnit. Macondo roste, stěhují se sem další osadníci, přichází soudce pověřený vládou, začíná se stavět kostel. Až po mnoha letech je založen hřbitov, protože do té doby v Macondu nikdo nezemřel. 

Titulky zpravodajských portálů z posledních dnů dávají tušit vážnost situace.

"Útočná skupina letadlové lodi Harry S.Truman se blíží k břehům Sýrie" (zde), "Ruská flotila vyjela vstříc americké flotile!" (zde), "Rusové, těšte se na naše rakety, jsou krásné a nové, vzkázal Trump do Sýrie" (zde). Na ruském zpravodajském kanále Rosija 24 byly včera večer odvysílány instrukce, jaké potraviny je vhodné si vzít do protiatomového krytu a rovněž včera prý poprvé od roku 2001 odstartoval do vzduchu americký Boeing 747 E-4B, který má sloužit jako velitelské stanoviště sil NATO v případě termonukleární války (zde). A Paul Craig Roberts nazval svůj dnešní blog: "Deset dní před koncem světa" (zde).

Syrští vládní vojáci ve východní Ghutě poblíž Dúmy. Foto: Michail Alejedin