... před pěti měsíci už tiskem obcházely nejen pověsti, ale také stále častěji rozmazané fotografie jednotek moderních zbraní zpozorovaných v Libyi, mezi nimiž nebyly výjimkou repasované sovětské protiletadlové systémy.

Přibližně ve stejné době poskytl Haftar rozhovor mezinárodnímu kanálu RT, kde výslovně řekl, že jen jedna země v současném světě drží dané slovo, a to Rusko. V kontextu událostí, které předcházely rozhovoru a přicházely z Libye, se ukázalo, že Haftarova slova jsou víc než pouhou zdvořilostí.

 

Není tedy těžké rozpoznat, že Moskva sázela na libyjského polního maršála už během roku 2017, konkrétně od chvíle, kdy Haftar navštívil ruskou letadlovou loď kotvící u syrského pobřeží.

Počátky současných Haftarových úspěchů časově navazují na oficiální žádost jeho tiskového tajemníka, s níž se obrátil na vrcholné ruské vedení, aby Moskva pomohla vyřešit libyjskou krizi. Přeloženo z diplomatického jazyka to znamená, že za pomoc Moskvy byl Haftar připraven „zaplatit“ ruskou vojenskou základnou v Libyi, a Kreml tato otázka zaujala. ...

Celý článek zde a česky zde.

amfiteatr v Libyi 600

Amfiteátr v Libyi. Foto: Chris Combe (CC)