Korespondentka EL PAÍS v Číně se dělí o své zkušenosti po 50 dnech.

"Ve městě se uskutečnila kulturní akce za účasti desítek tisíc lidí. O několik dní později bylo oznámeno uzavření města, v důsledku drastického nárůstu infekcí. Před tím, než opatření vstoupilo v platnost, odcestovaly stovky tisíc lidí." Něco vám to připomíná? Správně, je to Wu-chan před dvěma měsíci.

Obracím se k vám z budoucnosti: stav, který u vás začíná, jsme my v Číně prožili před více než 50 dny.

Zdá se – zatím raději mluvíme takto opatrně - že začínáme vidět světlo na konci tunelu. Je jasné, že pokud bude každý dodržovat vše, co má, situace se zlepší. Důležité je slovo „vše“: pokud někdo selže, existuje nebezpečí, že se znovu ocitneme na začátku a epidemie bude trvat mnohem déle, než se očekávalo.

"Wu-chan je uzavřen!" Tato zpráva se k nám v Pekingu dostala časně ráno a náš život se změnil ze dne na den způsobem, který jsme si dříve nedokázali ani představit. Namísto klidného Nového lunárního roku přišly šílené dny, kdy se situace každou hodinu měnila. Během následujících 48 hodin bylo do karantény uzavřeno město s 11 miliony obyvatel i celá provincie Hubei s téměř 60 miliony.

wu chan 3brezna 600

Wu-chan 3. března 2020. Distribuce potravin. Foto: STR / AFP (AFP)

Vláda ve všech regionech prodloužila novoroční svátky. Školy byly uzavřeny a mnoho dopravních spojení zrušeno. Celá Čína zůstala v karanténě, s doporučením vycházet z domu co nejméně. Hranice byly uzavřeny, lety pozastaveny, zahraniční ambasády vyzvaly své občany, aby opustili Čínu.

Nejprve jsme zakoušeli pocit nedůvěry. Budou přijatá opatření efektivní? Proč se vše tak přehání? K čemu si mám měřit teplotu pokaždé, když jdu ven nebo když se vrátím? Co je to za nesmysl chodit venku s maskou, když se mi zamlží brýle a nebudu vidět na cestu?

Pak přišla deprese: Peking se stal městskou pouští. Lékárny a supermarkety byly jediná otevřená místa. Zima, zatažená obloha, smog. Zasněžené ulice bez aut - vypadalo to jako konec světa. V těch týdnech jsem se nepotkala s nikým jiným, než s maskovanou pokladní v obchodě, kam jsem chodila pro balenou vodu (voda z kouhoutku tady není pitná).

Brát to jako novou zkušenost a pokusit se udržet smysl pro humor bylo zásadní. Udržujte také pravidelný denní režim: vstávejte brzy, uspořádejte si den tak, abyste měli čas na práci, ale také na sebe, rodinu. Dobré jsou relaxační koupele, Jógové relace stažené z internetu. Zahrajte si s někým Monopoly přes Skype. Věnujte se činnostem, na které jste nikdy předtím neměli čas – já jsem si vyklidila skříně.

Jezte zdravě a dobře. Tohle je příležitost naučit se vařit! Vím o několika čínských přátelích, kteří během karantény začali poprvé v životě vařit, aby zahnali nudu nebo protože se báli infekce. Pro mne byly také důležité malé odměny za „dobré chování“: gin a tonik v pátek po práci, při chatování s přáteli na WhatsApp.

Všechno bude vyžadovat trpělivost a disciplínu. Budou špatné dny, nuda, frustrace, úzkost - kdy to skončí? - smutek, náhlé výkyvy nálad, podrážděnost. To neříkám já, ale studie o karanténní psychologii z King's College London. Někteří lidé budou potřebovat psychickou podporu. Neváhejte ji v případě potřeby vyhledat.

Tato studie doporučuje jednu klíčovou věc: je potřeba si neustále připomínat (a připomínat to ostatním), že to, co se děláte, má smysl. Že je to oběť pro obecné dobro, že není zbytečná a že je společností oceňována. Zvlášť důležité je všem za vše děkovat.

Ale bude také mnoho dobrých dní, kdy budete mít příležitost dělat to, co jste vždy chtěli dělat. Užívat si blízkých. Ocenit drobnosti, které bychom si jinak neuvědomili - úsměv za maskou, slyšet díky absenci provozu šustot křídel ptáků, vyprávět si vtipy s přáteli. Přátelé budou nezbytní. Tady v Pekingu jsme měli to štěstí, že jsme se setkali s úžasnou skupinou španělských korespondentů, kteří se pro nás stali takovou malou rodinou, abychom se navzájem povzbuzovali. Je to příležitost si uvědomit, jaké máme štěstí v našich běžných životech.

Normálnost se postupně vrací. Trvalo nám mnoho týdnů, než jsme udělali malý pokrok, a stále jsme se ještě nevrátili k běžnému životu. V neděli Peking oznámil, že ti, kteří přijíždějí ze zahraničí, budou muset být ve 14 denní karanténě ve zvláštních střediscích.

Začínáme však vidět světlo na konci tunelu. Postupně se otevírá více obchodů. Existuje několik otevřených restaurací, do kterých můžete chodit – maximálně tři osoby u stolu, vzdálenost jeden metr mezi námi. Lidé se vracejí do zaměstnání a na ulicích je více života.

Věřte, že tohle jednou skončí. Děkujeme za to, že spolupracujete a že zůstáváte doma.

Článek v originále zde.