V posledních dnech a týdnech stupňovala mainstreamová media „zaručené informace" o tom, kdy nastane útok Ruska na Ukrajinu. Ten nejvíce zdůrazňovaný čas útoku byl dnešek (16. 2. ve 3:00). K útoku pochopitelně nedošlo. Rusům šlo zřejmě v této krizi velkých slov a velkých vyjádření o něco jiného. Některé jejich obavy se dají jistě pochopit. Země jako je Rusko, nechce mít několik set kilometrů od svých metropolí, jakými jsou Moskva a Petrohrad, základny NATO. Ty by mohly změnit zásadním způsobem rovnováhu sil v Evropě.

Je ale také otázkou, k čemu to vlastně potřebujeme my, Češi. A tedy, k čemu to potřebují všichni Evropané ze zemí EU, NATO i ze zemí neutrálních. Má odpověď by byla velmi skeptická. Nejsem příznivcem rozšiřování NATO směrem na Východ, na Kavkaz, do střední Asie a možná až k čínským hranicím. K čemu by to vlastně bylo dobré?

V hysterické atmosféře, která nastala v posledních týdnech zejména v českých médiích, a již méně v médiích ve velkých evropských zemích, je jen otázkou času, kdy přijde na přetřes také zřízení základny cizích vojsk na našem území. Myslím ale, že reakce českého obyvatelstva bude stejně odmítavá, jako v letech, kdy se jednalo o vzniku americké vojenské základny v Brdech. Ale dříve nebo později se takové pokusy objeví. ...

V polovině minulého roku vydal Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (Stockholm International Peace Research Institut) přehled deseti zemí s nejvyššími vojenskými výdaji na světě.

  • Na prvním místě jsou Spojené státy, které v roce 2020 vydaly na vojenské účely 778 mld. dolarů.
  • Na druhém místě podle tohoto institutu je Čína, s údajně 252 miliardami dolarů vojenských výdajů.
  • Po ní, na třetím místě následuje Indie s necelými 73 mld. dolarů na vojenské výdaje.
  • Až po ní na čtvrtém místě se v žebříčku institutu objevuje Rusko s 61,7 mld. dolarů vojenských výdajů.
  • V těsném závěsu za Ruskem je Spojené království s 59,2 mld. dolarů.
  • Necelých 53 mld. dolarů vojenských výdajů měly podle institutu v roce 2020 Německo a Francie.
  • Ale před nimi v žebříčku institutu, tedy na šesté pozici je s vojenskými výdaji Saúdská Arábie (57,5 mld. dolarů).

Celý článek zde.