21. února 2022 se Rusko rozhodlo uznat „Doněckou lidovou republiku“ a „Luhanskou lidovou repoubliku“ jako nezávislé státy. Prezident Putin svolal Bezpečnostní radu, jejíž všichni členové byli pro takové uznání. A později ve svém projevu Putin oznámil, že podepsal příslušný dekret. Vystoupení trvalo téměř hodinu. Putin během něj podrobně hovořil o své vizi dějin Ukrajiny před a po vyhlášení nezávislosti, hovořil o postoji k moderní Ukrajině, Majdanu a vstupu Ukrajiny do NATO.

V úterý musí rozhodnutí schválit obě komory ruského parlamentu - Státní duma i Rada federace. Ale po Putinově rozhodnutí to samozřejmě schválí. Státní duma a Rada federace navíc ratifikují dohody o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci s LDNR. Včetně vojenské sféry. To bude znamenat vstup ozbrojených sil Ruské federace na území „republik“. Putin ve svém projevu varoval: „Žádáme od těch, kdo se chopili moci a drží moc v Kyjevě, aby okamžitě zastavili nepřátelství. Jinak bude celá odpovědnost za možné pokračování krveprolití zcela na svědomí vládnoucího režimu na Ukrajině. ...

 

doneck 600

Doněck. Foto Sergej Baturin

Ale co bude dál? Zatím existují dvě hlavní možnosti.

1. Pokud Západ nezavede tvrdé sankce a zareaguje v podstatě stejně jako na ruské uznání Jižní Osetie a Abcházie v roce 2008 (tedy prakticky bez jakýchkoli vážných opatření), a nedojde k velkým provokacím na frontové linii s přímými střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou, tak vše plus minus skončí – ruské úřady prostě „LDNR“ uznávají.

A zároveň se začne vytrácet vojenská eskalace kolem Ukrajiny a válka na Donbasu se může rychle úplně zastavit, pokud se ruské jednotky postaví na demarkační linii. Ozbrojené síly Ukrajiny po nich rozhodně střílet nebudou.

Situace tedy bude stejná jako na hranicích s Krymem – klidná a bez války (stejně jako není válka na hranicích Gruzie s Jižní Osetií a Abcházií, kde jsou umístěna ruská vojska). V budoucnu je dost pravděpodobné, že „LDNR“ budou připojeny k Rusku jako Krym.

2. Pokud Západ tvrdě zareaguje, na demarkační linii budou pokračovat provokace, které se rozvinou v bitvy mezi ozbrojenými silami Ukrajiny a ruskou armádou, pak se situace může vyvíjet podle nepředvídatelného scénáře. ...

Celý článek česky zde, originál zde.

 

ukrajina jazykove oblasti 600

Rozdělení Ukrajiny podle převládajícího jazyka. Zdroj zde