7. dubna 2022 přinesl turecký list Aydinlik článek Tevfika Kadana o událostech v Buči. Mimo jiné se v něm říká:

... 29. března 2022 proběhlo v Istanbulu důležité jednání delegací Ruska a Ukrajiny. Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşogla bylo v těchto rozhovorech poprvé dosaženo pokroku. Bezprostředně po schůzce se Rusko rozhodlo stáhnout jednotky z některých regionů. Jedním z nich bylo město Buča v okolí Kyjeva. 30. března ruští vojáci Buču opustili. 31. března to potvrdil starosta Buči. Poté do města vstoupila ukrajinská armáda. Až do 3. dubna město žádné zprávy o mrtvolách v ulicích nezveřejnilo. 3. dubna se však začalo tvrdit, že ulice města jsou plné mrtvol civilistů a že byly nalezeny hromadné hroby...

Nakonec list New York Times oznámil, že „masakr“ dokázal pomocí satelitních snímků. Opět nikdo nezpochybňoval pravost těchto fotografií.

08 2 1i6w 2822022 600

Buča 28.2.2022.

 

08 2 kflT 142022 600

Buča 1.4.2022.

 

sunCalc 08 2 GXkL 600

Určení času pořízení snímku pomocí programu SunCalc.

New York Times vycházel ze satelitních snímků, které poskytla sonda americká Maxar Technologies. Bylo uvedeno, že civilisté v Buči byli zabiti před stažením ruských jednotek. Noviny tvrdily, že nejméně 11 civilistů, jejichž těla byla nalezena, bylo zabito před více než třemi týdny, právě když Rusko převzalo kontrolu nad oblastí. NYT tvrdí, že „satelitní snímky ukazují tmavé objekty podobné velikosti lidskému tělu, které se objevily v Jablonské ulici mezi 9. a 11. březnem. Tyto objekty se přesně shodují s místy, kde byla těla nalezena poté, co ukrajinské síly znovu dobyly Buču. Analýzy ukazují, že objekty zůstaly v této poloze déle než tři týdny". Satelit Maxar byl ale v té době na úplně jiném místě.

... družice Maxar prolétla nad regionem Buča 28. února a 1. dubna, nikoli 9. až 11. března. Jinými slovy, 9. až 11. března byla družice na úplně jiných souřadnicích. Meteorologická data také potvrdila, že satelitní snímek NYT patří 1. dubnu, nikoli březnu. Protože přívalové deště, které v regionu pokračovaly od 31. března do 1. dubna, se na snímcích projevily jako písčité naplaveniny. ... Na základě úhlu sklonu Slunce nad obzorem a směru stínů určil program SunCalc přesný čas pořízení snímku. ... Snímek pochází z 11:57 GMT dne 1. dubna. Tedy 2 dny poté, co Rusové město opustili.

Celý článek zde (český překlad zde, je potřeba upravený soubor hosts).