Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, naši přední odborníci na plynárenství, byli hosty v pořadu Xaver Live (24.4.2022). Česká republika je z 98% závislá na plynu z Ruska. Zkapalněný plyn nemůže být náhradnou, není možné zásadně navýšit produkci LNG, ani na to nejsou dopravní kapacity. Vláda byla již před půl rokem upozorněna, že je potřeba uzavřít dlouhodobý kontrakt na dodávky plynu za výhodnější cenu (je více možností, s kým takový kontrakt uzavřít, přestože jde ve všech variantách o ruský plyn). Protože kontrakt uzavřen nebyl, nakupujeme plyn na burze, kde je jeho cena nesmyslně vysoká (zejména proto, že Rusko přestalo plyn na burze prodávat). Pokud by kontrakt byl uzavřen, mohli jsme za poslední půlrok ušetřit přes 100 miliard korun. Asurdně vzrostla i cena elektřiny, kterou nakupujeme také na burze v zahraničí, přestože se všechna elekřina - která se v ČR spotřebovává - vyrábí u nás doma.

Řada firem a podniků avízuje, že pokud se ceny energií nesníží, budou nuceny výrobu ukončit nebo přesunout do zahraničí (jak už to udělala kolínská Draslovka, která přesunula výrobu do USA, kde je plyn 12x levnější než u nás). Hrozí tak totální ekonomický kolaps České republiky.

Byl také vznesen dotaz, co se stane, pokud by byly dodávky plynu z Ruska opravdu ukočeny (jak to požaduje Evropský parlament). Oba hosté pořadu jsou přesvědčeni, že na to státy jako Německo nebo Itálie nepřistoupí. Tak uvidíme.

Záznam rozhovoru zde.

 

xaver live stepan novesky