V Mexiku před několika dny skončil proces s bývalým mexickým kongresmanem a předsedou Národní fronty pro rodinu (FNF) Rodrigem Ivánem Cortésem. Je to zemětřesení, které může otřást samotnými základy svobody projevu a náboženské svobody v Mexiku a Latinské Americe. Ve středu 9. srpna uznal mexický Nejvyšší soud Rodriga Ivána Cortése vinným z politického násilí na základě pohlaví, digitálního násilí, symbolického násilí, emocionálního násilí a sexuálního násilí za sérii devíti příspěvků na sociálních sítích.

Pro lepší představu, násilí v případě Cortésových příspěvků mělo spočívat v tom, že označil transgenderového kongresmana za "muže, který tvrdí, že je žena".

Cortés musí za své jednání zaplatit pokutu ve výši 19 244 mexických pesos (1 030 eur) a každý den po dobu následujícího měsíce zveřejňovat rozhodnutí soudu na sociálních sítích spolu s omluvou.

Soud Cortésovi rovněž nařídil absolvovat školení o politickém násilí na základě pohlaví a zaregistrovat se v národním registru osob odsouzených za násilí na ženách.

Rozhodnutí soudu je nejen nespravedlivé, ale přímo absurdní. Nikdo by neměl být trestán za pouhé vyslovení biologické pravdy o jiné lidské bytosti nahlas na veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že Rodrigo tímto rozhodnutím vyčerpal všechny dostupné právní prostředky na ochranu svých základních práv v Mexiku, hodlá se obrátit se svým případem na Meziamerickou komisi pro lidská práva.

 

Zde je možné podepsat petici na podporu Ivána Cortése.

Další informace zde.