... Turecký premiér Ahmet Davutoglu znal sumu, kterou musí do Ankary přivézt, a tak v rámci smlouvání údajně slevil z původní ceny devíti miliard na šest miliard eur (některé zdroje ale tvrdí, že Turecko chtělo tři miliardy eur každý rok po pět let), ale výměnou za to dostal výhled na bezvízový styk pro turecké občany se zeměmi Schengenu a příslib urychlení procesu přístupu Turecka k EU. Zatím je řeč jen o příslibu ...

 

Přesto bylo na závěr summitu vydáno prohlášení, které mimo jiné praví, že lídři EU „vřele uvítali dodatečné turecké návrhy týkající se migrační krize“. A obě strany budou společně pracovat na odsouhlasených základech, například:

- navrácení všech nových migrantů, kteří se z Turecka dostali na řecké ostrovy, zpět, a to na náklady EU.

- za každého Syřana, který bude z řeckých ostrovů vrácen do Turecka, bude jiný Syřan přemístěn z Turecka do členských států EU (!).

- bezvízový styk pro občany Turecka by měl začít platit nejpozději koncem června 2016. ...

Dohoda o společném „vylepšování“ humanitární situace v Sýrii naznačuje, že EU opravdu kývla na turecké plány vytvořit na syrském území „bezpečnou zónu“, jíž by kromě uprchlíků využívali i Tureckem podporovaní teroristé z Daeše a Al Kajdy. Čili, „vylepšení humanitárních podmínek“ má čáku jen prodloužit celý konflikt, prodloužit humanitární katastrofu a sabotovat diplomatické urovnání, na němž Rusko spolupracuje s USA. A navíc, v době, kdy podle Amnesty International turečtí pohraničníci namísto „vylepšování podmínek“ syrské uprchlíky na hranicích zabíjejí „každý den“, je tento bod už naprosto neuchopitelný. ...

Jedno se ale prozatím zdá se býti jistým: žoviální turecký handlíř přijel do Bruselu s kobercem, nechal se od zákazníků pohostit, nechal si i zaplatit… a pak si nechal i ten koberec.

Celý článek zde.