Přiznám se, že jsem neměl čas sledovat předvolební kampaň v Brazílii. Až když bylo po volbách, a ČT začala (po vzoru BBC, CNN, NYT, ...) tvrdit, že zvítězil krajně pravicový politik, nedalo mi to, abych se o prezidenta Bolsonara nezačal zajímat. Zkusil jsem mexické noviny La Jornada, tam jsem ale mohl číst jen o vítězství neonacismu v Brazílii - od levicového deníku se to asi dalo čekat. Protože mám švagrovou v Brazílii, mohl jsem své dotazy posílat přímo na místo.

Prezident Jair Bolsonaro

Brazílie nade vše, Bůh nade všechny. Jair Bolsonaro.

Čím si tedy prezident Bolsonaro zasloužil pověst extrémisty? 

1. Chce umožnit Brazilcům, aby mohli legálně vlastnit zbraně - na svoji obranu. Kriminalita je extrémně vysoká a policie není schopna všude zasahovat. Většina favel je pod vládou drogových kartelů, které disponují nejen lehkými zbraněmi, ale i granátomety a raketami. Loupežná přepadení jsou nesmírně brutální - oběti jsou nezřídka zavražděny, protože měly u sebe málo peněz. Běžní občané zatím střelné zbraně vůbec vlastnit nemohli.

2. Práce policistů je jistě náročná i u nás, ale v Brazílii jsou rizika mnohem vyšší. Jair Bolsonaro chce určitý druh imunity pro policisty během zásahových operací. Když policejní jednotky vstupují do favel, čekají na ně ostřelovači vybavení nejmodernějšími zbraněmi. Spíš než o policejní operaci by se dalo mluvit o operaci vojenské.

3. Návrat ke konzervativní občanské výchově ve školách a založení vojenských škol v každém brazilském státě

4. Nový prezident bude prosazovat přísný postih pro osoby, které ilegálně zabírají půdu a nemovitosti. Tohle se v Brazílii děje ve velkém, favely se neustále rozrůstají, no-go zóny jsou stále větší a kartely, které je ovládají mocnější

5. Pak je tu požadavek na zpřísnění pohybu osob přes hranice - důvodem je omezení obchodu s narkotiky.

Prezident Bolsonaro je obviňován z řady věcí, které vůbec neprosazuje. Například potírání homosexuálů - zde pouze chce omezit výstřednosti, ke kterým dochází na jejich pochodech hrdosti. Jako konzervativní křesťan je proti potratům a podporuje Izrael. Mnozí brazilští křesťané se za jeho volební vítězství modlili.

Opět se ukázalo, že pro liberální levici, ovládající světový mainstream, je každý konzervativec extrémista (nebo příslušník krajní pravice či neofašista).

Na závěr video z předvolebního vystoupení na podporu Jaira Bolsonara z Fortalezy.