Rada EU 28. května 2020 prodloužila sankce proti Sýrii. Kdo a jak hlasoval za Českou republiku se mi nepodařilo dohledat. V tiskové zprávě Rady se mimo jiné uvádí:

" .... Sankce vůči Sýrii, které jsou v současné době v platnosti, byly zavedeny v roce 2011 v reakci na násilné represe syrského režimu proti civilnímu obyvatelstvu. Jsou namířeny rovněž proti společnostem a podnikatelům, kteří mají prospěch z vazeb na režim a válečnou ekonomiku. Omezující opatření zahrnují mimo jiné zákaz dovozu ropy, omezení určitých investic, zmrazení majetku Syrské centrální banky drženého v EU, omezení vývozu zařízení a technologií, které by mohly být použity k vnitřním represím, jakož i zařízení a technologií pro monitorování nebo odposlechy internetové či telefonní komunikace. ..."

syrske trapistky

Foto: ocso.org

Takovéto sankce ale dopadají především na běžné obyvatelstvo a ne na ty nejbohatší, kteří netrpí ani hladem ani nedostatkem léků. To představitelé EU velmi dobře vědí. Trapistky působící mezi městy Tartous a Homs situaci popisují takto: "Lidé kolem nás umírají hlady a na různé nemoci, nemají přístup k lékům na cukrovku, vysoký krevní tlak, rakovinu nebo srdeční choroby. Lékárny jsou zavřené, nikdo nedodává základní potřeby a farmaceutická produkce je zastavená. Kupní síla syrské liry klesá z hodiny na hodinu...." Cílem sankcí je tedy: "donutit lidi, aby zničili své vládce, chtějí dosáhnout toho, co zbraně nedokázaly. Je však morální užívat utrpení lidí k politickým cílům?" - dodávají řeholnice ze střední Sýrie.

 

Další citát ze zprávy Rady EU mluví za vše: "EU je rozhodnuta pokračovat v podpoře syrského lidu a je i nadále odhodlána využívat všech nástrojů, které má k dispozici, k prosazování politického řešení konfliktu, jež by bylo ku prospěchu všech Syřanů a ukončilo by probíhající represe." Tato slova jsou vrcholem cynismu. Co jim asi říkají obyčejní Syřané? Demonstrace proti Asadově vládě a ozbrojené povstání byly financovány a organizovány z USA, pomáhaly další země Západu i ropné monarchie. Občanská válka stála život statisíce lidí, miliony jich musely uprchnout.

Zajímá Evropskou unii (o USA nemluvě), že většina obyvatel Sýrie si přeje vládu prezidenta Asada více, než vládu džihádistů bojujících pod názvem "Svobodná syrská armáda"? Zločinem není jen vyvolat a financovat občanskou válku, která stojí životy statisíců lidí, ale také tomu všemu poskytovat  mediální a politickou podporu.

Milý čtenáři, jak se staví k prodloužení sankcí vůči Sýrii politická strana, kterou jsi volil v minulých volbách?