10. února 2022 večer, navzdory všem očekáváním, Senát zamítl nebezpečnou novelu pandemického zákona, kterou ve sněmovně předložila vláda. Novela - mimo jiné - dávala obrovské pravomoci ministrům zdravotnictví, vnitra a obrany. Pokud by se tito ministři v budoucnu domnívali, že hrozí nebezpečí pandemie, mohli by bez souhlasu sněmovny nařizovat rozsáhlá omezení svobod občanů. Novela také obsahovala drastické navýšení pokut za porušení opatření a v některých případech nařizovala udělovat tyto pokuty na horní hranici sazby.

 

senat cr

Valdštejnský palác, sídlo Senátu. Foto: Tomáš Rasl

Poděkování patří demonstrantům před senátem, dále těm, kdo posílali emaily poslancům a senátorům, právníkům, kteří na důsledky přijetí novely opakovaně upozorňovali (JUDr. Jindřich Rajchl, Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, JUDr. Tomáš Nielsen a další). Poslancům SPD, kteří se pokusili zablokovat přijetí nové verze pandemického zákona ve sněmovně. A samozřejmě jsme vděčni senátorům, kteří hlasovali pro zamítnutí novely (jak kdo hlasoval se můžete podívat zde).

A já jsem moc vděčný Pánu Bohu, že vyslyšel naše modlitby a novela senátem neprošla.

Záznamy vystoupení jednotlivých senátorů si můžete přečíst zde.

A tady je vystoupení senátorů Aleny Dernerové, Jitky Chalánkové a Jana Žaloudíka na 1. ČS KONFERENCI COVID-19 (Praha, 27. ledna 2022).

jitka chalankova covidkon 600